ÇEMEN NASIL YAPILIR

Malzemeler:
2 Tatlı Kaşığı Çemen Tozu
1 Çay Bardağı Soğuk Su
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Yenibahar
1/2 Et Su Tablet
1/2 Çay kaşığı Tuz

Maharetini Göster:
Uygun bir kase içerisine, 1 Çay bardağı soğuk su, 2 diş ezilmiş sarımsak, 1 Tatlı kaşığı domates salçası ve 1 Tatlı kaşığı tatlı biber salçası konulacak.Karışım, kaşık ile bir güzel karıştırılacak. 1/2 Tablet et su, ezilerek hazırlanan karışıma ilave edilecek, karıştırılacak. Üzerine, 1 Çay kaşığı tepeli kırmızı toz biber, 1 Çay kaşığı tepeli kimyon, 1 Çay kaşığı tepeli karabiber, 1/2 Çay kaşığı yenibahar ve 1/2 Çay kaşığı tuz katılacak. Kase içerisindeki malzemeler tekrar karıştırılarak, homojen hale gelmesi sağlanacak.
2 Tatlı kaşığı tepeli toz çemen, küçük bir elek içerisine konulacak. Elek, sol ele alınacak ve hafif hafif kasenin içerisine elenecek. Bu işlemle beraber sağ el ise, kaşıkla karıştırma işlevini yerine getirecek. Bu hassasiyetteki amaç, çemen tozu çok ince olduğundan, karışım içerisinde topaklanma yapmasın diyedir. Bu çemen karma işleminin püf noktasıdır. Çemenimiz bu hali ile servise hazırdır. Hazırlanmış çemen dinlendikce, tadı güzelleşir. Taze dilim ekmeklerle çok güzel gider, hiç doyduğunuzu anlamazsınız.
Size önerim, hafta sonları çemeninizi yapın ve fazla yemeyin. Çevrenizi rahatsız edersiniz. Terleme ile çemen kokusu çamaşırlarınıza geçer, pastırma geldi demesinler. Benden hatırlatması.
'Kolay Gelsin'

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !